Bitwa pod Jeziorkiem

Wycieczka krajoznawcza "Szlak bojowy gen. Mariana Langiewicza w 1863 r."  cz. I

                                                           22 kwietnia 2023 r.

Wyjazd z Tarnowa z ul. Pułaskiego obok stacji BP o godz. 6.30, z Mościc o 6.40. przez Partyń (Łęg Tarnowski), Niedomice, do Szczucina:

- Szczucin: Nowy Cmentarz, Pomnik Powstańców 1863,   Mogiła majora Edwarda Dunajewskiego.

- Komorów-Gace Słupeckie: pomnik powstańców styczniowych

- Beszowa: Na cmentarzu w Beszowej mogiła 72 powstańców poległych w bitwie pod Komorowem i Gacami.

- Staszów: Bitwa pod Staszowem 17 lutego 1863 .  Na starym cmentarzu przy kościele św. Bartłomieja znajduje się pomnik powstańców 1863 r. gen. Langiewicza.

- Wąchock: Zwiedzanie: klasztoru cystersów. W muzeum w klasztorze można oglądać m.in. ekspozycję poświęconą powstaniu 1863 r. i pobytowi Langiewicza w Wąchocku. Na terenie klasztoru i kościoła kilka tablic poświęconych powstaniu 1863 r. W miasteczku znajduje się pomnik gen. M. Langiewicza. Na cmentarzu mogiły poległych powstańców. W Wąchocku zachował się zespół kościelno-klasztorny z XII w. z romańskim kapitularzem oraz romań-skim kościołem św. Floriana. W pomieszczeniach klasztoru mieści się Muzeum Cystersów prezentujące m.in. historię opactwa oraz Muzeum Powstań Narodowowyzwoleń-czych utworzone ze zbiorów księdza pułkownika Walentego Ślusarczyka, proboszcza z Nowej Słupi.

   

Wąchock - pomnik gen. Langiewicza                                               Wąchock - Opactwo Cystersów

 

: - Bodzentyn -  Zwiedzanie: Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa z 1 poł. XIV w. Na ścianie kościoła znajduje się tablica upamiętniającą działalność miejscowych księży  w powstaniu 1863 r. Ruiny zamku biskupów krakowskich wzniesionego w XIV w. Na Górnym Rynku znajduje się tablica upamiętniająca defiladę sił powstańczych pod dowództwem gen. Józefa Hauke-Bosaka w pierwszą rocznicę wybuchu powstania 22 I 1864 r. Na ścianie budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się tablica z wyrzeźbionym trójpolowym herbem Polski, Litwy i Rusi. Obok wyryto napis: W 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.  Na cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła 23 powstańców z 1863 r. oraz mogiła Stanisława Zygadlewicza straconego w Bodzentynie. Ok. 300 m na płn. za cmentarzem znajduje się krzyż żeliwny postawiony na miejscu, gdzie 11 czerwca 1864 r. kozacy powiesili Stanisława Zygadlewicza, organizatora powstania w Bodzentynie.

Bodzentyn_kosciol_20080701_3760.jpg    bodzentyn21.jpg

 Bodzentyn- kościół                                                                                                 Bodzentyn - ruiny zamku biskupów krakowskich

- Jeziorko: Bitwa pod Jeziorkiem 29 X 1863 r. Przed budynkiem szkoły stoi obelisk z czerwonego piaskowca. Za szkołą stoi drewniany krzyż na miejscu bitwy i śmierci majora Mieczysława Szameita z Niedomic pod Tarnowem.                                     Pomnik w lesie w Jeziorku

- Nowa Słupia: Bitwa pod Skałką 11 II 1863 r. Zwiedzanie: Pomnik powstańców 1863 r. pod kościołem św. Wawrzyńca. Na cmentarzu pomnik-mogiła zbiorowa powstańców 1863 r.

                             Nowa Słupia

- Bardo: Pomnik i zbiorowa mogiła 120 powstańców z 1863 i 1864 r. gen. Hause-Bosaka i majora Juliana Rozenbacha.

Powrót do Tarnowa ok. 20

Koszt wycieczki obejmuje przejazd autokarem, ubezpieczenie i wynosi:

Członkowie PTTK+prac. GA                 - 60 zł

Członkowie PTTK lub prac. GA            - 65 zł

Sympatycy                                            - 70 zł

PRACOWNICY SPÓŁEK: AUTOMATYKA  I ELZAT PŁACĄ 55 ZŁ MNIEJ

Dodatkowo należy przewidzieć koszt obsługi przewodnickiej, biletów wstępu i posiłku w restauracji (zbierane w autokarze):

Bilety normalne      - 65 zł

Bilety ulgowe          - 60 zł

 

Zdjęcia z internetu