Ostrów  Lednicki

  Zapisy na listę rezerwowa

 

Koło Nr 1 Spółki organizuje w dniach 20-24 lipiec 2022

WYCIECZKĘ KRAJOZNAWCZĄ DO SERCA WIELKOPOLSKI

Wyjazd z Tarnowa z parkingu przy ul Pułaskiego

(obok stacji BP)  o godz. 5.00

 

UWAGA !!!  Więcej informacji i dokładny plan znajduje się

w zakładce : "Więcej" (na dole informacji)

 

 

ostrw_tumski.jpg         

                                                                             

 

               

Kórnik                                                                                                     Rogalin

                             

              Puszczykowo                                                                  Gostyń

 

Zgłoszenia w sekretariacie Oddziału

 

Koszt wycieczki obejmuje 4 noclegi, 4 śniadania,
4 obiadokolacje,obsługę przewodnicką,  obiad w
drodze powrotnej, ubezpieczenie
i wynosi:
 
Członkowie PTTK+prac.G.A. -    960 zł 
 
Członkowie PTTK lub prac.G.A. - 970 zł
 
Sympatycy PTTK - 980 zł
 
koszt transportu (pracownicy spółki Automatyka, Elzat) - 220 zl
 
Dodatkowo należy przewidzieć koszt biletów wstępu:
 
200 zł - normalne, 140 zł - ulgowe
 
Zaliczkę w kwocie 500 zł należy wpłacić do 30 maja 2022 r.
 
Resztę kwoty w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca 2022 r.
 
Uwaga: program zwiedzania oraz koszt biletów wstępu może ulec korekcie!
 
 
Dokładny plan zwiedzania

Dzień I - środa 20.07.2022
Wyjazd z Tarnowa z parkingu na ul. Pułaskiego  o godz. 5.00
Poznań - Ostrów Tumski - Katedra: budynek Psałterii, Kościół NMP, Katedra z miejscem pochówku pierwszych władców Polski, pozostałości I i II Katedry, wieniec kaplic m. in. Kaplica Górków, Złota Kaplica ze szczątkami Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Kaplica Królewska. 
Katedra na Ostrowie Tumskim to najstarsza katedra ziem polskich, kolebka polskiej państwowości, kryjąca w podziemiach baptysterium i pozostałości nagrobków Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Sami władcy są obecnie pochowani w najsłynniejszej katedralnej kaplicy – Złotej.
Malta – sztuczne jezioro, sportowo-rekreacyjna część miasta.
przyjazd na nocleg, obiadokolacja
 
Dzień II - czwartek 21.07.2022
8.00 - śniadanie
9:00 - spotkanie z przewodnikiem w miejscu noclegu
Biskupin  - najbardziej znany rezerwat archeologiczny w Europie Środkowej. Miejscowość leżąca 2 km od Gąsawy. Na półwyspie jeziora Biskupińskiego znajduje się osada obronna związana z ludnością kultury łużyckiej, założona ok. roku 740 p.n.e. Jest to największa w Europie ekspozycja osady warownej in situ z początku epoki żelaza. Osada została odkryta w 1933 roku przez Walentego Szwajcera. Obecnie znajduje  się tu rekonstrukcja osady, muzeum i zagroda zwierząt. 
Przejazd Żnińską Kolejką Wąskotorową do Wenecji 
Gniezno – Pierwsza Stolica Polski, Miasto Świętego Wojciecha, położone na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, na siedmiu wzgórzach. Katedra pw. Wniebowzięcia NMP, Sanktuarium św. Wojciecha, w głównym zrębie gotycka, w podziemiach zachowane relikty wcześniejszych budowli, pozostałość ogniska wiciowego i groby romańskie. Pod nawą południową nekropolia Prymasów Polski. Najcenniejszy zabytek katedry to słynne romańskie " Drzwi Gnieźnieńskie" wykonane w IV ćwierci wieku XII, nazywane " Klejnotem Królestwa". 
Ostrów Lednicki, najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne oraz od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów.
Lednogóra – Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - Zespół osadniczy z X-XI wieku składający się z grodu, osad przygrodowych, przeprawy mostowej, nekropolii. Gród posadowiony na wyspie jeziora Lednica. Wewnątrz pozostałości zespołu pałacowo-sakralnego – palatium, baptysterium, kościół. 
przyjazd na nocleg, obiadokolacja
 
Dzień III - piątek 22.07.2022
8.00 - śniadanie
godz. 9:00 - spotkanie z przewodnikiem
zwiedzanie Poznania
Palmiarnia Poznańska: jedna z największych w Europie. Posiada ok. 17 tys. roślin siedmiuset gatunków i odmian z krajów o klimacie śródziemnomorskim, subtropikalnym, tropikalnym, sawanny, pustyń oraz kolekcję ryb egzotycznych. 
Plac Mickiewicza: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 r., Pomnik Adama Mickiewicza, przejście przez założenie ogrodowe w stylu francuskim do Opery, gmachu Collegium Maius (siedziby Uniwersytetu i Akademii Medycznej), Zamek Cesarski.
Stary Rynek: fasada Ratusza, uznanego za perłę renesansu, Fontanna: Prozerpiny, Marsa, Apolla, Neptuna, Domki Budniczych, Pręgierz, Koziołki o godz. 12:00 na wieży ratuszowej, Pałac Górków, Kościół Farny – jedna z najpiękniejszych barokowych świątyń w Polsce, rzeźba koziołków na Placu Kolegiackim, pomnik Św. Jana Nepomucena, Pomnik Bamberki, Waga Miejska, Odwach, Pałac Działyńskich.
Wzgórze Przemysła – Zamek Królewski – z historią sięgającą XIII wieku – jest oazą zieleni w samym sercu Poznania, punktem obserwacyjnym z wyjątkowym widokiem na miasto i siedzibą jedynego w Polsce Muzeum Sztuk Użytkowych. Zgromadzone tu przedmioty to nie tylko dobry design i kunszt wykonania, ale i opowieść o człowieku, któremu służyły od średniowiecza do współczesności. 
Plac Wolności: Hotel Bazar (tablica I. Paderewskiego, Biblioteka Raczyńskich, Muzeum Narodowe, Arkadia.
Powrót do hotelu - obiadokolacja
 
Dzień IV - sobota 23.07.2022
8.00 - śniadanie
godz. 9:00 - spotkanie z przewodnikiem
Rogalin – późnobarokowo-klasycystyczny pałac z oficynami, kaplica – mauzoleum, od zachodu położony jest ogród francuski, przechodzący w park angielski z najbardziej znanymi starymi dębami (ich wiek szacuje się na 480-590 lat). Pałac w 2015 roku został udostępniony do zwiedzania wraz z gabinetem londyńskim, powozownią i galerią obrazów.
Puszczykowo – Muzeum Literackie Arkadego Fiedlera z Ogrodem Kultur i Tolerancji. W zbiorach oryginalne eksponaty z podróży, w ogrodzie kopie słynnych posągów i monumentów starych kultur. Atrakcją jest kopia piramidy Cheopsa, statek Kolumba „Santa Maria” oraz brytyjski samolot „Hurricane” z okresu II wojny światowej.
Kórnik – zespół zamkowo-parkowy – jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów krajoznawczych w kraju. Zamek fundacji Mikołaja Górki (1426), wielokrotnie przebudowywany, obecnie w formach neogotyckich i mauretańskich z XIX w. W autentycznych pomieszczeniach jednej z nielicznych tak dobrze zachowanych rezydencji magnackich mieści się Muzeum Wnętrz Zamkowych. Do zamku przylega rozległy park-arboretum (40 ha) z najbogatszą w Polsce kolekcją drzew oraz krzewów z całego świata (3 000 gatunków); 
W Kórniku odsłonięto pierwszy na świecie pomnik Wisławy Szymborskiej - Ławeczkę Szymborskiej. Ma formę ławeczki, na której siedzi kot. Stanął przy domu na Prowencie, w którym urodziła się poetka, obok promenady nazwanej jej imieniem.
Po zwiedzaniu rejs statkiem po Jeziorze Kórnickim
Powrót do hotelu - obiadokolacja
 
Dzień V - niedziela 24.07.2022
po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu
W drodze powrotnej Bazylika Świętogórska w Gostyniu.
Przyjazd do Tarnowa ok. 23.